DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22188160,66%
İstanbul
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç: İzmir; işgal edildiği gün Kurtuluş Savaşı’nı başlatan, işgalin bittiği gün Kurtuluş Savaşı’nı bitiren şehir
  • Haber İdol
  • Gündem
  • CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç: İzmir; işgal edildiği gün Kurtuluş Savaşı’nı başlatan, işgalin bittiği gün Kurtuluş Savaşı’nı bitiren şehir

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç: İzmir; işgal edildiği gün Kurtuluş Savaşı’nı başlatan, işgalin bittiği gün Kurtuluş Savaşı’nı bitiren şehir

ABONE OL
Eylül 8, 2022 08:20
CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç: İzmir; işgal edildiği gün Kurtuluş Savaşı’nı başlatan, işgalin bittiği gün Kurtuluş Savaşı’nı bitiren şehir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, 9 Eylül İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

 

     CHP Milletvekili Av. Kılıç, Gazi Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusu tarafından 26 Ağustos 1922'de başlatılan 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz sonucunda Yunan ordusunun dağıtıldığını ve batıya doğru kaçmak zorunda kaldığını belirtti.

 

     Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın 30 Ağustos’ta “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!” tarihi emrini verdiğini ifade eden CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, “2 Eylül'de Uşak'a girildi. Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde, kendisinin de haberi olmadan Yunanistan Küçük Asya Ordusu'nun başkomutanlığına getirilen General Nikolaos Trikupis tutsak edildi. Türk birlikleri, İzmir'e doğru hızla ilerledi. Yunan birlikleri ve Rum siviller Anadolu'dan çekildiler. 9 Eylül 1922 sabahı Ahmet Zeki Bey komutasındaki 2. Süvari Fırkası, ardından Mürsel Paşa komutasındaki 1. Süvari Fırkası birlikleri İzmir şehrine girdi. Ardından 5. Süvari Kolordusu Komutanı Mirliva Fahrettin Paşa, komutasındaki birliklerle saat 10.00'da İzmir'e girdi. Türk Bayrağı Hükümet Konağı ve Kadifekale'ye çekilerek İzmir’in kurtuluşu ilan edildi.” dedi.

 

  • İzmir'in işgal edilmesi, Anadolu'da milli mücadelenin başlamasında önemli bir aşamadır”

 

      TBMM Divan Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, İzmir'in 15 Mayıs 1919 yılında Yunan güçleri tarafından işgal edilmesinin, Anadolu'da milli mücadelenin başlamasında önemli bir aşama olarak kabul edildiğini belirterek, şunları kaydetti:

 

      “O tarihe kadar Anadolu’da işgallere karşı dağınık olan düşünce ve örgütlenme biçimleri mevcuttu. İzmir’in işgali Anadolu insanının direniş ve karşı koyuş düşüncesini körüklemiş, İstanbul'da başlayan ‘işgali protesto mitingleri’ Damat Ferit Hükümeti'nin düşmesine sebep olmuş; örgütlenme ve protesto mitingleri Anadolu'nun en ücra köşelerine kadar yayılmıştır. Artık İzmir, Anadolu harekatı için temel sembollerden biri haline getirilmiş ve İzmir'in işgaline karşı protesto mitingleri, 1922 yılına kadar, işgalin yıl dönümlerinde, Anadolu'nun çeşitli kent ve kasaba merkezlerinde tekrarlanmış, konu sürekli gündemde tutulmuştur. Bu nedenle İzmir’in düşman işgalinden kurtarılması, Anadolu’nun düşman işgalinden kurtarılmasında önemli bir yer tutmaktadır.”  

 

      CHP İzmir Milletvekili Av. Kılıç, 9 Eylül 1922 tarihinin üzerinden 6 ay geçtikten sonra, daha henüz Cumhuriyet ilan edilmeden, Lozan Antlaşması imzalanmadan önce İzmir’de bir toplantı yapıldığını, yeni Türkiye’nin iktisat politikasını belirlemek amacıyla İzmir İktisat Kongresi’nin toplandığını kaydetti.

 

  • 100 yıl önce ülkemiz kurtarıldı, şimdi de AKP iktidarından kurtulacağız”

 

       “Çünkü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk şunu çok iyi biliyordu; siyasi bağımsızlığı elde etmek ve bunu sürdürmenin en önemli ayağı ekonomik bağımsızlığı da elde etmekti.” diyen Av. Sevda Erdan Kılıç, “Gazi Mustafa Kemal Paşa, İzmir İktisat Kongresi’nde yaptığı konuşmada, ‘siyasi, askeri zaferler ne kadar büyük olurlarsa olsunlar iktisadi zaferler ile taçlandırılmazlarsa meydana gelen zaferler devamlı olmaz, az zamanda söner.’ demiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ekonomik bağımsızlığa özel bir önem vermiştir. Atatürk’ün bu sözlerinde ne kadar doğru olduğunu; AKP iktidarının ekonomiyi liyakatsiz, eş, dost ve akrabalarla yönetmeye çalışması neticesinde Türkiye’nin geldiği, vatandaşının bir ekmeğe, kuru bir soğana muhtaç bırakıldığı içler açısı halini düşündüğümüzde maalesef görmekteyiz. Ama halkımız endişe etmesin, telaşlanmasın; gün gün yaklaştığımız seçimde, halkımız Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 1922 yılında İzmirimizi, Anadolumuzu işgal devletlerinden nasıl kurtardıysa 100 yıl sonra da ülkemizi 20 yıllık AKP iktidarından kurtaracaktır.” dedi.

 

  • “Sadece İzmir’in değil, aslında bütün vatan topraklarının kurtulduğu gündür bugün

 

       TBMM Divan Üyesi Av. Kılıç, 9 Eylül tarihinde sadece İzmir’in değil aslında bütün vatan topraklarının kurtulduğunu dile getirerek, “Sen 9 Eylül dersin iki kelime; ben değişen yazgı anlarım, özgürlük bağımsızlık anlarım… İşgal edildiği gün Kurtuluş Savaşı'nı başlatan; İşgalin bittiği gün Kurtuluş Savaşı'nı bitiren dünyadaki tek şehir İzmir'dir. 9 Eylül, düşman kuvvetlerine haddini bildirdiğimiz gündür. Düşmanın denize döküldüğü gündür. Kurtuluş Savaşı'na son noktanın konulduğu gündür. İzmir'de Hükümet Konağı'na Türk Bayrağı’nın çekildiği gündür. 9 Eylül İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıl dönümü kutluyor, başta ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Milli Mücadele Kahramanlarımızı saygı ve minnetle anarım.”

 

  • “Kurtuluşun ve kuruluşun partisidir Cumhuriyet Halk Partisi”

 

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, “9 Eylül’ün bizim için çok önemli bir anlamı daha var” diyerek, sözlerini şöyle tamamladı:

 

 “Kurtuluşun ve kuruluşun partisi Cumhuriyet Halk Partisi’nin de kuruluş yıl dönümüdür aynı zamanda 9 Eylül. Cumhuriyet’in temellerini 99 yıl önce atmış ve demokrasiyi inşa etmiştir. Çağdaş, demokratik, laik sosyal hukuk devletinin, insan haklarının, kadın-erkek eşitliğinin, huzur ve barışın teminatıdır. Geçmişten aldığı gücü ve birikimi ile aydınlık bir geleceğin de mimarıdır. Kuruluş günlerinin devrimci ruhuna inanmak ve bunun gereğini bugün de yerine getirmek, bizler için bir borç olduğu kadar bize kalan bir mirastır da.

 

Çok ama çok zor günlerden geçsek de umudumuzu yitirmeyeceğiz. Atatürk devrimlerine gönülden bağlı herkese, örgütlerimize ve bizlere büyük görevler düşmektedir. AKP iktidarlarının yarattığı karanlığı aydınlatacak yine Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin yılmaz savunucusu olan Cumhuriyet Halk Partililer olacaktır. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını da demokrasi ile taçlandıracak olan yine Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Üyesi ve neferi olmaktan onur duyduğum partimizin 99. kuruluş yıl dönümü kutlu olsun.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.